5. April 2018

Master Class Fysik og Kemi på tur til København 2018

img_20180314_115414569.jpg

Før påskeferien gik turen til København med Master Class Fysik og Kemi. Turen startede ud med lidt hygge med eleverne fra de andre to gymnasier; Svendborg og Næstved Gymnasium, hvor vi bowlede sammen og lærte hinanden bedre at kende. Dagen efter var vi på besøg hos School of Pharmaceutical Sciences, hvor vi fik indblik i, hvordan man i hverdagen kan bruge kemien i et større omfang end gymnasiet, og hvor det rent faktisk er til nytte for andre mennesker. Vi blev bl.a. introduceret til farmaci-uddannelsen, hvor man lærer at fremstille medicin og fik indsigt i forløbet af medicinproduktionen, fra man får en ide om et nyt præparat, til det kommer på apotekerne og er tilgængeligt for patienterne. Udover farmaci-uddannelsen blev vi også introduceret til medicinalkemi. Det var meget sjovt at se, hvordan man kan bruge teorien, man lærer i praksis og rent faktisk gør en forskel i andres hverdage. Senere på dagen gik turen til H.C. Ørsted Instituttet. Et af foredragene på instituttet omhandlede et af de store matematiske problemer, som var farvelægning af et kort alene med 4 forskellige farver, og hvordan man ved at være kreativ og ved hjælp af computeren kan komme frem til en løsning. Foredraget omhandlede en variant af problemet, hvor det var farvelægning af en 2 X 2 vilkårlig bygning med legoklodser. Selvom det ikke omhandlede fysik eller kemi, var det alligevel meget interessant at se, at det ikke kun er intelligensen, der er vejen frem, men at det også kan være kreativiteten. Et andet foredrag omhandlede Bells ulighed, et felt inden for fysik, hvor vi fik lov til at arbejde med instituttets udstyr. Vi sluttede turen af med et besøg hos DTU, hvor der var plads til fordybelse til både dem, der engagerede sig i fysik og dem der engagerede sig i kemi. Turen har været superlærerig rent fagligt, men turen gav også mulighed for at få indblik i de rige muligheder og de mange uddannelser, der er at kaste sig ud i, når man en gang er færdig med gymnasiet og skal videre i systemet.

Af Jasmin 2.n