10. February 2023

SG-elev videre i Kemi-OL

Christian Kemi1
Christian Kirk Greisen i laboratoriet

Christian Kirk Greisen fra 3.z (international naturvidenskabelig studieretning) gik sidste weekend videre fra anden runde af Kemi-OL. Han er dermed blandt de 14 bedste i Danmark og skal nu afsted til yderligere tre træningsweekender, inden han potentielt kvalificerer sig til at repræsentere Danmark i den nordiske finale og ved den internationale finale i Schweitz.

"Det er først og fremmest fedt at arbejde i laboratoriet", fremhæver Christian, og han fortsætter: "Og selvom faciliteterne på SG er gode, er det sjovt at blive udfordret på et endnu højere fagligt niveau i form af Kemi-OL"

Ud over at være gået videre i Kemi-OL, kvalificerede Christian sig også til 2. runde i Fysik-OL.

Stort tillykke til Christian med de flotte præstationer!